Безбедно коришћење Интернета
  • Почетна
  • Опасности на интернету
  • Савети
    • Савети за децу
    • Савети за родитеље
    • Савети за школу
  • Активности у школи
    • Анкета 2014/15
    • Радови ученика шк. 2014/15
    • Анкета
    • Квиз знања
    • Ликовна радионица
    • Ђачки парламент
    • Литерарни састави
    • Презентације
    • Интервју
    • Трибина за родитеље
    • Тим за заштиту ученика од насиља...
    • Родитељски састанак
    • Радионица у IV1
    • ЧОС у VIII-1
  • Медијска подршка
  • Галерија
    • Дечији цртежи
    • Наша школа
    • Наш град
    • Радионица у одељењу IV1
  • Контакт
  • Центар за помоћ
  • Блог
  • Форум
  • Линкови
  • Мапа
  • Речник Инернет појмова

Искоришћавање деце на Интернету

2/10/2014

27 Comments

 
Picture
На Интернету постоји неколико хиљада организација (по познатим проценама) које се баве неким од многобројних начина искоришћавања деце. Велики број тих организација су легално пријављена предузећа, хуманитарне или невладине организације са правним идентитетом, службама и развијеним имиџом. Основно представљање јавности не двосмислено даје до знања да су у питању службе за разне врсте помоћи од хуманитарних материјалних донација, психолошких помоћи угроженим групама (деци разведених родитеља, лошим материјалним и социјалним статусом..), до пословних понуда са добрим и сигурним зарадама.
Испод "шареног плашта" могућности за бољи живот крију се циљеви трафикинга, проституције, разних врста крађа и других начина искоришћавања жртава. Са друге стране постоје анонимни сајтови иза којих стоје криминалистичке групе и делују потпуно илегално док су трећа страна појединци (психијатрисјки случајеви) који имају директан циљ - најчешће сексуално злостављање. Мањи број (али у глобалним размерама веома забрињавајућ број), су појединци са циљевима сакаћења или убистава.
"Искрен" наступ
Заједничко за све њих је да имају невероватно "искрен" наступ, пун емоција, разумевња или нуде конкретан добар посао са одличном зарадом..
У првом случају су у питању читави ланци криминалистичких група који се крију иза легалног јавног деловања, док су друга два примера најчешће поједини случајеви који делују на локалним или географски ограниченим нивоима.

 Неколико основних циљева и утицаја на децу има посебан значај:

• ТРАФИКИНГ је у свом облику на Интернету представљен најчешће као могућност за веома добар посао у иностранству. Посетиоцима сајтова се нуди могућност да, за мало труда са повериоцем посла о његовом трошку добију посао на одређено време. При томе се сарадња документује лажним уговорима и гаранцијама, тако да све изгледа крајње уверљиво. Жртва попуњава формулар на сајту (пријаву) са веома личним информацијама о материјалном, породичном и здравственом стању при чему открива профил по коме ће се извршити даљи утицај. Када са листе пријава "отпадну" ризични случајеви уласком у ужи круг се често организују лични контакти који у крајњој класификацији регрутују "безбедне" појединце, веома лако их "пакују" за пут, сугеришући тајност под изговором "навале" на добар посао. Жртве трафикинга су деца у узрасту од 12-22 године са ниским материјалним и социјалним статусом целе породице. Они увек завршавају као радници у страној држави без пасоша и новца где су условљени да се баве проституцијом или радом за који нису плаћени. Даљим директним уценама и застрашивањима постају дугорочни робови.

• ПРОДАЈА и дистрибуција нелегалних артикала (лекова, медикамената, наркотика, оружја...) је углавном облик деловања везан за секте или криминалистичке групе. Привлачење чланова се врши понудама о брзој заради при чему се након првог посла жртва уцени и силом приморава на даље деловање.

 Најчешће су жртве деца из породица са маргине друштва, тешког финансијског и социјалног статуса старости од 12 година па на даље. У жељи за брзом зарадом и избављењем из проблема трагају за могућностима потпуно свесни ризика мислећи да ће обавити само један посао и извући се. На почетку углавном нема лажи и приморавања. Жртвама се јасно даје до знања циљ посла уз огромне награде и приче о бољој будућности.  Прича се завршава тако што буду ухваћени након неколико послова и затворени у казнене установе.

• КРАЂА у директном или индиректном смислу у којој жртва и не мора свесно учествовати. Као и у предходном примеру, утицаји се на жртве "директне форме" врше на исти начин при чему је жртва свесна ризика. Индиректна жртва се формира стрпљиво и није свесна ризика до самог краја. Жртвама се стрпљиво прилази креирајући међусобно поверење са организацијом. На сајтовима се често нуде помоћи типа саветовалишта која за циљ имају препознавање психолошког профила детета стварајући пријатељско и заштитничко окружење. У даљој комуникацији се дете испитује о инфомацијама везаним за материјални статус, породицу, навике итд. Развој ситуације зависи од поменутих фактора при чему организације добијају информације о терминима изласка из куће, вредностима и врше једноставну пљачку кућа. У другим варијантама је могуће искористити информације о бројевима кредитних картица које дете пружа јер мисли да чини уобичајено дело или за учешће у наградним играма. Све чешће смо сведоци и потпуне крађе идентитета у западним земљама. Жртве су деца са средњим или добрим материјалним статусом, адолесценти који траже савет или деца која учествују у наградним играма, анкетама и сличним формама забаве. Крај је брз са тренутним материјалним губитком и ређи су случајеви који бројеве кредитних картца користе дужи временски период скидајући мање износе са рачуна.

• БЛУД

 Једно од истраживања спроведених у Хрватској потврдило је светске статистике да свака четврта девојчица и сваки шести дечак доживе неки облик сексуалног злостављања. Негативним садржајима најизложенија су деца предтинејџерског и тинејџерског узраста од 10. до 13. година јер они нису у стању дефинисати сами себе, нити могу тако лако правити разлику између нормалног и неуобичајеног става других одраслих особа према њима. Ови напади су директни и насилни, а почињу углавном дружењем на форумима и чат сајтовима системом лажног представљања "ловца". Након одређеног времена дружења и стицања поверења "ловац" заказује лични састанак. Дете је убеђено да се упознаје са вршњаком, а изненађење се завршава насиљем. У једном броју случајева дете се уценом или страхом приморава на ћутање и понављање чина. Последице на дете су трајне психолошке, а неретко и физичке природе. У потпуности се подударају са класичним злостављањем или силовањем.

• СУГЕСТИЈА је облик напада са циљем да се дете наведе на самоповређивање свесно или не свесно. Ова врста напада је нарочито опасна јер резултира тешким болестима или смртним случајевима.

 "Лакши" вид су сајтови који предлажу разне врсте дијета, вежби и сличних активности. Ту су највише погођене девојчице тинејџерског узраста. Ови сајтови нису креирани са директним циљем али су због те особине веома опасни. Друга врста сугерише медицинске препарате или начине лечења где огромну зараду убирају дистрибутери који их рекламирају. Ти сајтови имају зараду као јасан циљ. У трећу групу спадају сајтови са темама друштвених покрета - нацистички, секташки... који подривају свест о друштву у ком живимо и наводе на изазивање нереда, насиља и друге врсте деструктивних активности. Последња група сајтова је најмрачнија страна сугерисања самоповређивања и самоубистава. Овај циљ имају секте или појединци под изговором опраштања грехова, чишћења душе, вечног живота итд. У последњих пар година су организовани ОнЛине перформанси где су целе групе малолетника вршиле самоповређивања или самоубиства у директном преносу.

• ВРШЊАЧКО НАСИЉЕ путем интернета укључује подстицање групне мржње, нападе на приватност, узнемиравање, праћење, вређање, несавестан приступ штетним садржајима и ширење насилних и увредљивих коментара. Може укључивати слање окрутних, злобних, некада и претећих порука, као и креирање интернет страница које садрже приче, цртеже, слике и шале на рачун вршњака. Такво се насиље односи и на слање фотографија својих колега, тражење осталих да их процењују по одређеним карактеристикама, односно да гласају за особу која је, најружнија, најнепопуларнија или најдебља у школи. Деца на одређеној популарној интернет страници траже од осталих да наведу особу коју највише мрзе, те да о њој напишу неколико речи, а све са циљем да жртву осрамоте пред што већим бројем људи. Насиље на интернету укључује и "проваљивање" у туђе е-маил адресе и слање злобних и неугодних садржаја другима.

 Насиље међу вршњацима све чешће се односи на неколико облика комуникације, укључујући звук, слике, анимације и фотографије. Најчешће се изводи облицима комуникације у којима идентитет починитеља може бити скривен. Недостатак социјалних и контекстуалних назнака, као што су говор тела и тон гласа, може имати мноштво учинака: нема опипљиве, афективне повратне информације о томе је ли понашање преко интернета проузроковало штету другоме. Анонимност починитељима насиља преко интернета даје осјећај да некажњено могу НЕпоштовати социјалне норме и ограничења, што резултира већ наведеним понашањем (текст: "Без одговорности у виртуелној реалности").

 У свим наведеним случајевима жртве су деца која су сама пришла ризичним садржајима и прихватила изазов. Једна од највећих баријера у инсталирању агресивнијег легалног механизма одговора у заштити деце од свих врста искоришћавања у цyбер простору је спорно питање, и конфликт због загарантованих права на слободу медија.

Деца и тинејџери треба да имају на уму да мала информација води ка великим одговорима за онога који тражи жртву. Добијајући довољно делића, способни су видети целу животну причу – све из информација које им деца, и не знајући, открију. Стога, пружањем детаља о себи, деца заправо омогућавају особама са непријатељским намерама да обликују потпуну причу – састављену од информација које су им мало по мало нехотице давала.


27 Comments
Маријана
2/9/2014 07:12:04 pm

Старије особе покушавају да искоришћавају млађе особе на друштвеним мрежама. Они их преко лажних налога искоришћавају.

Reply
Ana
2/9/2014 07:13:24 pm

Slazem se sa tobom !

Reply
marko
2/9/2014 07:13:18 pm

po meni je vršnjačko naselje nešto najgore što se dešava putem internet

Reply
Ana
2/9/2014 07:14:43 pm

da !! :)

Reply
Danijela
2/9/2014 07:14:24 pm

roditelji bi trebalo da kontrolišu decu na internetu

Reply
Ana
2/9/2014 07:17:49 pm

Neki roditelji imaju poverenja u svoju decu ,a deca to iskoriste i rade nasilje nad drugima

Reply
lara
2/9/2014 09:15:04 pm

Nastavnici trebaju da pozovu roditeljski sastanak i da porazgovaraju o sigurnosti dece na internetu!

Reply
anita
2/10/2014 10:11:29 am

ja sam imala slucaj kada sam ostavila svoju adresu na internetu i imala sam dosta problema zbog toga imala sam posete kuci i ostalo... NIKADA NE OSTAVLJATI PODATKE I NE PRIHVATATI LJUDE KOJE LICNO NE POZNAJETE MOJ ISKREN SAVET!!!!! :)

Reply
miljun
2/11/2014 04:41:10 pm

internet je dobar ali ima losih ljiudi

Reply
jaran
2/11/2014 05:03:22 pm

na internetu moze biti velkog belaja

Reply
a k
2/11/2014 05:04:55 pm

internet je zanimljiv, zabavan i sve to ali ima i losih ljudi kao jaran i mujo

Reply
zy
2/11/2014 08:17:03 pm

UZAS!!!!!

Reply
miona
2/12/2014 08:26:09 pm

slazem se

Reply
Anonimac :3
2/13/2014 07:52:15 pm

Slazem se!

Reply
mk
2/12/2014 08:30:03 pm

mislim da deca do 13 godina ne trebaju da imaju fb,ask...jos su malii

Reply
ANONIMAC.
2/13/2014 07:54:30 pm

SLAZEM SE.

Reply
rrfd link
2/13/2014 07:55:51 pm

Slazem se!

Reply
:3
2/13/2014 07:56:37 pm

Слажем се.:3

Reply
zb
2/13/2014 08:05:18 pm

treba se izbegavati prihvatanje nepoznate osobe za prijatelja jer one mogu da budu opasne za sve ! ! ! ! !

Reply
dfdsfg
2/13/2014 08:38:44 pm

ne ulazite u nepoznate linkove

Reply
fdgdf
2/13/2014 08:39:56 pm

uopste mala deca nikako ne trebaju da idu na drustvene mreze........

Reply
jfjfjfjfj
2/13/2014 08:46:48 pm

ne preporucujem da deca idu na skajp jer sam cuo da se desavaju mhoga losa dela tamo a I mala deca uopste nemaju potrebu da idu na skajp...........

Reply
ads
2/13/2014 08:49:05 pm

nikada ne saljite nekome svoje licne podatke jer u vecini slucajeva primaoci podataka to zloupotrebe!

Reply
fsdf
2/13/2014 08:53:45 pm

ne ulazite na svakake linkove jer hakeri mogu da ubace virus u vas komp.

Reply
Melanija
2/25/2014 05:36:54 pm

deca ne bi trebala da prihvataju nepoznate ljude za prijatelje!

Reply
BVIII2
2/26/2014 08:04:57 pm

слажем се у потпуности са Меланијом.немојте улазити у свакакве странице,линкове јер има много вируса.и пазите са киме се дописујете преко друштвених мрежа.тај неко се може представљати као безопасан и добар дечак или девојчица,а заправо је можда неки старији човек који би могао да уради свашта.

Reply
Nada
3/20/2014 11:49:13 pm

Kao prvo, čestitam đacima koji su osmislili ovako lep i sadržajan sajt i njihovoj divnoj mentorki koja je primer posvećenog i vrednog nastavnika.
Ja kao roditelj brinem se o celokupnoj bezbednosti svoje dece, bez obzira na vrstu potencijalne opasnosti koja može da ih vreba. Smatram da svaki roditelj mora da ima uvek budnu pažnju kada se radi o deci.U svakom trenutku mora biti upućen u aktivnosti svoga deteta, kao i da prati svaku promenu u njegovom ponašanju i emocionalnom statusu. Sa decom treba puno razgovarati a pri tome biti otvoren i iskren kako bi se steklo međusobno poverenje i dobra komunikacija. Što se tiče bezbednosti na Internetu, smatram da deci treba objasniti koristi i mane ovog vida komunikacije.Treba ukazati da sve ono što je na Internetu dostupno nije uvek i korisno , a mnogo toga može biti i štetno i opasno ukoliko nismo dovoljno oprezni. Nisam pristalica dugog sedenja za računarom , pogotovo ako se radi o deci kojoj su čist vazduh , fizička aktivnost, druženje neophodni za pravilan rast i razvoj. Mislim da je šteta da deca preteranim sedenjem za računarom sebi uskraćuju onaj najlepši deo detinjstva , a to su igra i druženje koje nijedna video igrica i nijedna društvena mreža ne mogu da pruže. Isto tako, decu treba učiti da poštuju svoju i tuđu privatnost i da ono što ne žele sebi ne čine ni drugima, pri tome najpre mislim na česte napade putem društvenih mreža na svoje vršnjake i poznanike kada se zahvaljujući mogućnosti anonimnosti ne biraju reči da se ta osoba uvredi, omalovaži i naruži. To je gnusno i kukavički i ne postoji opravdanje za takav čin. Ukratko , sve što je preterano i ne svrsishodno, nešto što se čini iz dosade, da bismo samo sebe istakli a druge omalovažili treba izbegavati, a Internet koristiti za pronalaženje korisnih informacija i lepih ideja , a toga , priznaćete tamo ima na pretek. Roditelj svojim ličnim primerom treba da bude uzor svojoj deci, samo tako postoji verovatnoća da će se i deca pravilno razvijati i prigrliti sve ono što je u životu lepo i korisno, a to svima od srca želim.

Reply



Leave a Reply.

    Аутори

    ученици VIII разреда
    Б.К.
    М.Ђ.
    Т.С.

    Arhiva

    February 2014

    Categories

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.